להבות של אש – סיפור מתוך יומנו של לוחם אש במילואים

נכתב ע׳׳י אביאל אריה ליבמן, מפקד גזרת יהודה ביחידת לוחמי האש במילואים לשעבר


זה סיפור על יום מילואים קשה מתוך יומנו האישי של לוחם אש במילואים. משפחה שבוקר אחד נשרף לה הבית ונאלצה להיפרד מכל רכושה, ורעיון חברתי גדול שיעזור גם לכם במקרה וחלילה זה יקרה גם לכם.


קיץ 2020, תש׳׳פ, עומס חום וטרור הצתות הוביל את צה׳׳ל לגיוס מילואים נרחב של לוחמי האש במילואים של פיקוד העורף ופיקוד מרכז, לתת יד במאמצי הלחימה באש בגזרות השונות – עוטף עזה, שומרון, בנימין ויהודה.

יחד עם שניאור הסגן שלי נקראנו למשימה אצלנו בגזרת יהודה וגייסנו את החבר׳ה לתוך ימים קשים וחמים, קפצנו משריפה לשריפה, לצד עשרות לוחמי האש של המערך הכבאות וההצלה, יום אחרי יום במשך כמעט חודש ימים, וכל זאת תוך כדי שגרת שריפות דירות רבות שלצערנו הפכו לשגרה לא רק בגזרה שלנו.

כעבור כמה ימים, יום שישי בבוקר, אחרי לילה ארוך של כיבוי שריפת דירה בבניין גבוה באחת הערים הצפופות בישראל, הפעמון בתחנה מגלנג ואנחנו תוך 60 שניות כבר על הכבאית, בדרך לאחד הישובים הסמוכים. בנסיעה המהירה כבר מבינים את גודל האירוע ושאנחנו עומדים מול שריפה קשה, בית בן 2 קומות שפשוט עולה בלהבות.

קרדיט לצילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז יו׳׳ש

כעבור יותר מ-6 שעות של מאמצי כיבוי אינטנסיבים עם מספר צוותים של לוחמי האש האזרחיים יחד עם יחידת המילואים שלנו – הצלחנו לגבור על האש, אבל זה כבר היה מאוחר מידי, הבית נשרף כולו, מראות שוברי לב. לראות את הסלון, חדרי הילדים והמטבח שבורים ושרופים עד אפר, על כל תכולת הבית, ספרים, בגדים, תמונות וציורי קיר, אלבומים משפחתיים (מי יודע אם בכלל היו מגובים במחשב), מחשבים, טלפונים ועוד דברים יקרי ערך, ובעיקר בעלי ערך רגשי.

נזק בנפש לא היה במקרה הזה בזכות צוות לוחמי האש שעבדו בצורה מקצועית, אך למעט כמה רעפים בודדים שנשארו שלמים, את תכולת הבית לא היה ניתן להציל.

קרדיט לצילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז יו׳׳ש

זה מוביל אותי להמשך הסיפור דווקא מכיוון אחר, בעבודתי בעמותת מקימי, מתוך עשרות סיפורים דומים של משפחות, זוגות צעירים, סבים וסבתות, בעלי דירות, בתים פרטיים, קראוונים ועוד, שפתאום משום מקום ללא כל התראה מוקדמת ביתם נשרף והם נותרו חסרי כל.

מתוך סיפורים אלו, ישראל ליבמן (אבי מורי) שייסד ומנהל ביד רמה את עמותת מקימי – שאב את הרעיון להקמת ״להבת מנחם״ – פרויקט חברתי שהוקם ללא מטרת רווח, לצורך מתן מענק כספי מיידי של 100,000 אלף שקלים שיאפשר למשפחה שביתה ורכושה נשרף, לקום מתוך ההריסות ולהתחיל מחדש. 

בזכות פלטפורמה חברתית חדשנית, אנו יוצרים יחד רשת בטחון כלכלית עוצמתית לאלפי משפחות שכבר הצטרפו אלינו.

לצערנו בחודשים האחרונים כבר נאלצנו להפעיל את פרוטוקול החירום בעקבות אסון שריפת דירה של משפחה החברה בלהבת מנחם ולהעביר להם תוך כמה שעות מענק כספי מיידי שעזר להם להתחיל מחדש, כספי המענק מגיעים באמצעות רשת של ערבות הדדית, כאשר בשעת אסון נגבה מכל חבר בלהבת מנחם סכום חד פעמי של סה׳׳כ 20 שקלים, שביחד הופכים למענק משמעותי.

הפרויקט מנוהל כולו ופועל בשיתוף פעולה מלא עם צוות היועצים שלנו ב-‘מקימי’ שמטפלים באלפי משפחות שנכנסו למשברים כלכליים, חלקם לצערנו הגיעו למשבר בעקבות שריפה, כדי שביום אסון יחד עם צוות היועצים הכלכליים לצד המענק הכספי – נוכל לספק את המענה הגדול והאיכותי ביותר למשפחות בזמן אפס מיד לאחר השריפה – ללא כל תלות בבירוקרטיה ממסדית מתישה, וללא גיוסי המונים.  

נכון, יש ביטוחי דירות ולמי שאין, זה הזמן! – זה חשוב מאוד ואנחנו מעודדים את כל חברי להבת מנחם לעשות ביטוח, אך לצד הביטוח, מאיפה משפחה ממוצעת יכולה להשיג תוך יום, ממש תוך כמה שעות סכום כסף כדי להתחיל את החיים מחדש ולרכוש מוצרי יסוד, ריהוט וכו׳? הרי את הביטוח שלצערנו גם לא תמיד מכסה את כל האובדן – יקח זמן עד שנקבל את כל כספי הביטוח, ומה עד אז? נקח הלוואה?! נבקש מההורים?!

אל תדחו ותקדימו גם אתם תרופה לשריפה! הצטרפו אלינו, אנחנו מחכים לכם יחד עם קרוב ל-2,000 משפחות שכבר הצטרפו ובחרו להקדים תרופה לשריפה.

בתמונות תוכלו לראות אותי יחד עם צוות לוחמי האש במאמצי הכיבוי, וכמה שעות לאחר מכן מסדיר נשימה.

קרדיט לצילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז יו׳׳ש

א. נוהלי רישום – תנאי הצטרפות:

 1. הרישום נעשה באמצעות טופס הצהרה שבו יציינו המעוניינים להצטרף לתכנית את פרטיהם האישיים, את כתובת הנכס אותו הם רושמים לתכנית ואת אמצעי התשלום המועדף עליהם (הוראת קבע או כרטיס אשראי) וכן יחתמו על הסכמתם לכל תנאי התקנון.
 2. דמי רישום חד פעמיים בסך 20 ש”ח ייגבו בעת ההצטרפות לצורך אימות כרטיס אשראי לגבייה בשעת אסון ולמימון הוצאות מחיבות כמו רואי חשבון, מערכת גבייה וסליקה, אתר וכו׳.
 3. כל כתובת של דירה / נכס נחשבת למנוי אחד.
 4. החברות בקרן מיועדת לדירת מגורים אחת בלבד, רישום כתובת נוספת תחשב מנוי נוסף.
 5. החברות בקרן תכנס לתוקפה, חודש לאחר תשלום דמי הרישום.
 6. במקרה של מעבר דירה, יש לעדכן את הקרן בשינוי הכתובת, חובה לוודא שהכתובת עודכנה במערכת.
 7. לאחר שהנהלת הקרן תקבל ותאשר את טופס ההצטרפות, יישלח לנרשמים טופס אישור ובו מספר מנוי.
 8. להנהלת הקרן שמורה הזכות שלא לאשר את הצטרפותם של נרשמים לתכנית, והחלטתו תהיה סופית.

 

ב. ביצוע הגבייה:

 1. במקרה של שריפה בכתובת של אחד המנויים, יופעל מנגנון גביית כספים באמצעות הוראת קבע בנקאית או בכרטיס אשראי מכלל החברים בקרן לסיוע למנוי. ייגבה סכום חד פעמי של 20 ₪.
 2. הנהלת הקרן תהיה רשאית להעלות את סכום הגבייה בהתאם לגובה המדד, בהודעה מראש ובקבלת אישור מכל משתמש לפני גבייה.
 3. על מנת למנוע עמלות מיותרות, חובה על כל מנוי להודיע מראש על כל שינוי בפרטי הבנק / כרטיס אשראי ו / או על כל סיבה שעלולה לגרום לאי כיבוד החיוב בבנק שבו מתנהל החשבון.
 4. מנוי שבחשבונו הוצג חיוב שלא כובד מכל סיבה שהיא, יוכל לפרוע את חובו בגבייה של החודש שלאחריו, בתוספת עמלת הבנק.
 5. מנוי שלא פרע את התחייבויותיו במשך 60 יום ממועד החיוב בבנק, ייראה כמי שוויתר על חברותו בקרן. המנוי יוכל להצטרף שוב לתוכנית כמנוי חדש לאחר כחצי שנה לפי נהלי התקנון.
 6. מנוי שהופסקה חברותו מכל סיבה שהיא אינו זכאי להחזר כל שהוא על התשלומים הקודמים.

 

ג. קבלת הסיוע:

 1. במקרה שריפה ח”ו של אחד המנויים, נציג מטעם הקרן ייפגש עם המשפחה ויתאם איתה העברת סכום של 100,000 ₪ באופן מיידי, על פי המתחייב בתקנון.
 2. במקרים חריגים כגון: חשש להצתה, יחידת דיור, דירת שותפים, שריפה בחלק מהנכס וכדו’.

רשאי צוות הקרן להחליט על סיוע קטן מהסכום הרגיל.

 1. בשלבי ההקמה של הקרן, כל עוד לא הצטרפו 5,000 מנויים, סכום המענק יהיה 20 ₪ כפול מספר המנויים בקרן.
 2. כאשר יצטרפו בין- 5,000 ועד ל– 10,000 חברים מנויים, הגבייה בעת אסון תהיה על סכום של 20 ₪ כפול מספר המנויים, כלומר סכום המענק למשפחה יגדל עד ל- 200,000₪.

מעל 10,000 חברים הסכום גבייה בעת אסון יקטן בהתאם להחלטת הוועד המנהל מ- 20₪ ל-15₪ וכן הלאה לפי היחס עד ל- 200,000₪ שהמשפחה שביתה נשרף תקבל מיידית.

 1. במקרה וימצא כי הנזק נגרם מהצתה מכוונת המנוי לא תקף ולא יהיה זכאי לקבלת ההטבה הכספית

6.הצדדים מסכימים, כי כל סכסוך או חילוקי דעות בין הצדדים בקשר להסכם זה, בין הנובע באופן ישיר ובין הנובע באופן עקיף ממנו, הן ביחס לביצועו, פירושו תחולתו או תוקפו, יועבר להכרעתו של בית הדין שיקבע על ידי מנהל “ארץ חמדה – גזית”  עפ”י סדרי הדין הנהוגים ברשת בתי הדין. חתימת הצדדים על הסכם זה, כדין חתימה על הסכם בוררות של רשת בתי הדין.

 

ד. ביטול חברות / המנוי

 1. ביטול המנוי בכל עת תתבצע דרך יצירת קשר באתר, המנוי יפוג תוך 30 יום מרגע הבקשה, רישום מחדש יתאפשר רק לאחר כחצי שנה מרגע הביטול.

 

ה. תוקף משפטי והלכתי

 1. הצדדים מקבלים על עצמם את דעת הפוסק המקיים הסכם זה. הצדדים מודים שכל ההתחייבויות וההקנאות נעשו על פי היתר עסקה כתקנת מהר”מ מקרקא, וכל התנאים נעשו על פי דיני התנאים על פי תקנת חכמים. כל הקניינים, החיובים ותנאי הסכם זה נעשו בקניין היותר מועיל על פי דין תורה, בכלי הכשר לקנות בו, בבית דין חשוב מעכשיו, באופן שאין בו אסמכתא, כתיקון חכמים.
 2. במקרה הצורך ולתועלת התכנית, הנהלת הקרן תוכל לשנות או להוסיף
  סעיפים בתקנון והשינויים יובאו לידיעת חברי הקרן והציבור.
 3. 3. הפנייה באתר ובמערכות הקרן הינן בלשון זכר אך פונות לשני המינים.
 4. השארת פרטים באתר להבת מנחם מהווה אישור קבלת דיוור תקופתי במייל וסמס.