אמיר מויאל בפוסט לאחר האסון

לפוסט המלא בפייסבוק לחצו כאן

אשכרה שינינו את המציאות עבור משפחה אחת, בזכות פוסט בפייסבוק.

לפני פחות מחודשיים, פירסמתי כאן סיפור היפותטי על אדם שטובע בים – אבל המציל לא ממהר לעזור כי הוא עסוק בבירוקרטיה, ולכן האחריות עוברת לכל מי שנמצא בחוף.

דרך המשל הזה, סיפרתי לכם על מיזם חברתי מדהים של ערבות הדדית בשם “להבת מנחם”, שכל מי שחבר בו נותן עזרה ראשונית למשפחה שהבית שלה נשרף. עשרים שקלים שיכולים לרכך משמעותית אסון שאף אחד מאיתנו לא רוצה לפגוש מקרוב. עשרים שקלים שבכוח הביחד – נותנים מרחב נשימה כלכלי עד שיגיעו כספי הביטוח. עשרים שקלים שמונעים מהמשפחה הנפגעת לקרוס כלכלית ונפשית.

לפני כמה ימים, הפוסט הזה לצערי הפך למציאות.

קצר חשמלי גרם לשריפה בביתם של אחת המשפחות החברות במיזם – והיא כילתה תוך דקות את כל תכולת הבית.

ברוך ה’ איש לא נפגע פיזית, אבל קשה לתאר את עוצמת השבר והטראומה אחרי אירוע כזה. במיוחד עבור הילדים. ולמרות שאף סכום של כסף לא יכול להשיב את הזכרונות והחיים שהיו ספוגים בקירות, עדיין אפשר לשלב כוחות ולספק כרית אוויר כלכלית כדי למזער את הפגיעה.

בזכות 1,800 האנשים שכבר הצטרפו למיזם עד כה, המשפחה *כבר קיבלה* סיוע מיידי של 36 אלף ש”ח שבהם הם מתכוונים לרכוש ביגוד וריהוט, ולמצוא פתרון מגורים זמני.

מעכשיו זה כבר לא עוד פוסט של לייקים ושיתופים.

עכשיו זה תורגם כבר לבגד לילדה קטנה כדי שתוכל ללכת לבית ספר. לשולחן שאפשר להכין עליו שיעורי בית. למקרר שאפשר לשים בו אוכל למשפחה. לאי של אור ונורמליות אחרי אסון מטלטל כל כך. ולכולנו יש בו חלק. כולנו שינינו את המציאות עבור המשפחה הזו. זה מדהים וזו זכות עצומה לקחת איתנו.

נכון שהמיזם הזה מספק לנו הגנה.

אבל באופן אישי, יותר מכל, הוא נותן בעיניי הזדמנות לעשות חסד אמיתי. לתרום היכן שצריך. לתמוך במי שמקבל חתיכת מכה ולא לתת לו ליפול על הקרקע. ככל שיותר אנשים יצטרפו למיזם הזה, ונגיע ליעד שהעמותה הציבה – כך הכתף שניתן לנפגעים תהיה רחבה יותר, איתנה יותר, משמעותית יותר.

אם טרם הצטרפתם, המקרה הקשה הזה יכול להיות קריאה נוספת של המציאות להיות שותפים בערבות הדדית דה פקטו. לא בדיבורים. לא בלייקים. במעשים. אם כבר הצטרפתם או שכבד עליכם כרגע להצטרף אבל אתם מאמינים במיזם – שתפו ועזרו לנו להפיץ כמה שיותר את הבשורה.

במיוחד בתקופה המעצבנת שבה פוליטיקאים מדגישים את הפילוג והשוני, זה הזמן שלנו להראות את המשותף והביחד. סומך עליכם.

א. נוהלי רישום – תנאי הצטרפות:

 1. הרישום נעשה באמצעות טופס הצהרה שבו יציינו המעוניינים להצטרף לתכנית את פרטיהם האישיים, את כתובת הנכס אותו הם רושמים לתכנית ואת אמצעי התשלום המועדף עליהם (הוראת קבע או כרטיס אשראי) וכן יחתמו על הסכמתם לכל תנאי התקנון.
 2. דמי רישום חד פעמיים בסך 20 ש”ח ייגבו בעת ההצטרפות לצורך אימות כרטיס אשראי לגבייה בשעת אסון ולמימון הוצאות מחיבות כמו רואי חשבון, מערכת גבייה וסליקה, אתר וכו׳.
 3. כל כתובת של דירה / נכס נחשבת למנוי אחד.
 4. החברות בקרן מיועדת לדירת מגורים אחת בלבד, רישום כתובת נוספת תחשב מנוי נוסף.
 5. החברות בקרן תכנס לתוקפה, חודש לאחר תשלום דמי הרישום.
 6. במקרה של מעבר דירה, יש לעדכן את הקרן בשינוי הכתובת, חובה לוודא שהכתובת עודכנה במערכת.
 7. לאחר שהנהלת הקרן תקבל ותאשר את טופס ההצטרפות, יישלח לנרשמים טופס אישור ובו מספר מנוי.
 8. להנהלת הקרן שמורה הזכות שלא לאשר את הצטרפותם של נרשמים לתכנית, והחלטתו תהיה סופית.

 

ב. ביצוע הגבייה:

 1. במקרה של שריפה בכתובת של אחד המנויים, יופעל מנגנון גביית כספים באמצעות הוראת קבע בנקאית או בכרטיס אשראי מכלל החברים בקרן לסיוע למנוי. ייגבה סכום חד פעמי של 20 ₪.
 2. הנהלת הקרן תהיה רשאית להעלות את סכום הגבייה בהתאם לגובה המדד, בהודעה מראש ובקבלת אישור מכל משתמש לפני גבייה.
 3. על מנת למנוע עמלות מיותרות, חובה על כל מנוי להודיע מראש על כל שינוי בפרטי הבנק / כרטיס אשראי ו / או על כל סיבה שעלולה לגרום לאי כיבוד החיוב בבנק שבו מתנהל החשבון.
 4. מנוי שבחשבונו הוצג חיוב שלא כובד מכל סיבה שהיא, יוכל לפרוע את חובו בגבייה של החודש שלאחריו, בתוספת עמלת הבנק.
 5. מנוי שלא פרע את התחייבויותיו במשך 60 יום ממועד החיוב בבנק, ייראה כמי שוויתר על חברותו בקרן. המנוי יוכל להצטרף שוב לתוכנית כמנוי חדש לאחר כחצי שנה לפי נהלי התקנון.
 6. מנוי שהופסקה חברותו מכל סיבה שהיא אינו זכאי להחזר כל שהוא על התשלומים הקודמים.

 

ג. קבלת הסיוע:

 1. במקרה שריפה ח”ו של אחד המנויים, נציג מטעם הקרן ייפגש עם המשפחה ויתאם איתה העברת סכום של 100,000 ₪ באופן מיידי, על פי המתחייב בתקנון.
 2. במקרים חריגים כגון: חשש להצתה, יחידת דיור, דירת שותפים, שריפה בחלק מהנכס וכדו’.

רשאי צוות הקרן להחליט על סיוע קטן מהסכום הרגיל.

 1. בשלבי ההקמה של הקרן, כל עוד לא הצטרפו 5,000 מנויים, סכום המענק יהיה 20 ₪ כפול מספר המנויים בקרן.
 2. כאשר יצטרפו בין- 5,000 ועד ל– 10,000 חברים מנויים, הגבייה בעת אסון תהיה על סכום של 20 ₪ כפול מספר המנויים, כלומר סכום המענק למשפחה יגדל עד ל- 200,000₪.

מעל 10,000 חברים הסכום גבייה בעת אסון יקטן בהתאם להחלטת הוועד המנהל מ- 20₪ ל-15₪ וכן הלאה לפי היחס עד ל- 200,000₪ שהמשפחה שביתה נשרף תקבל מיידית.

 1. במקרה וימצא כי הנזק נגרם מהצתה מכוונת המנוי לא תקף ולא יהיה זכאי לקבלת ההטבה הכספית

6.הצדדים מסכימים, כי כל סכסוך או חילוקי דעות בין הצדדים בקשר להסכם זה, בין הנובע באופן ישיר ובין הנובע באופן עקיף ממנו, הן ביחס לביצועו, פירושו תחולתו או תוקפו, יועבר להכרעתו של בית הדין שיקבע על ידי מנהל “ארץ חמדה – גזית”  עפ”י סדרי הדין הנהוגים ברשת בתי הדין. חתימת הצדדים על הסכם זה, כדין חתימה על הסכם בוררות של רשת בתי הדין.

 

ד. ביטול חברות / המנוי

 1. ביטול המנוי בכל עת תתבצע דרך יצירת קשר באתר, המנוי יפוג תוך 30 יום מרגע הבקשה, רישום מחדש יתאפשר רק לאחר כחצי שנה מרגע הביטול.

 

ה. תוקף משפטי והלכתי

 1. הצדדים מקבלים על עצמם את דעת הפוסק המקיים הסכם זה. הצדדים מודים שכל ההתחייבויות וההקנאות נעשו על פי היתר עסקה כתקנת מהר”מ מקרקא, וכל התנאים נעשו על פי דיני התנאים על פי תקנת חכמים. כל הקניינים, החיובים ותנאי הסכם זה נעשו בקניין היותר מועיל על פי דין תורה, בכלי הכשר לקנות בו, בבית דין חשוב מעכשיו, באופן שאין בו אסמכתא, כתיקון חכמים.
 2. במקרה הצורך ולתועלת התכנית, הנהלת הקרן תוכל לשנות או להוסיף
  סעיפים בתקנון והשינויים יובאו לידיעת חברי הקרן והציבור.
 3. 3. הפנייה באתר ובמערכות הקרן הינן בלשון זכר אך פונות לשני המינים.
 4. השארת פרטים באתר להבת מנחם מהווה אישור קבלת דיוור תקופתי במייל וסמס.